רופא שיניים לתינוקות

0
1941
רופא שיניים לתינוקות

אמנם הפה שלהם טרם התמלא שיניים, ואלה שבקעו זעירות במיוחד – אבל גם עבור תינוקות ההמלצה היא להגיע לרופא שיניים, ולהיעזר בשירותיו על מנת לשמור על פה בריא והתפתחות תקינה.

השן הראשונה של התינוק בוקעת בסביבות גיל חצי שנה (וכמובן מונצחת מייד בשלל תמונות הנשלחות לכל רשימת התפוצה ולעיתים אף מוצאות דרכן ליו-טיוב…). בסביבות גיל שנה כבר יהיו בפיו של התינוק ארבע שיניים ועד גיל שלוש הוא ייהנה מפה מלא בעשרים שיני חלב. כמו כל דבר אצל התינוק, הקצב הוא אינדיבידואלי: יש תינוקות שכבר בגיל 4 חודשים מתהדרים בשן בכורה, ויש כאלה שאו-טו-טו סוגרים שנה ופיהם עדיין חף משיניים. יש שיניים הבוקעות במהירות ובקלילות, ואילו במקרים אחרים התהליך נמשך שבועות מציקים ומתסכלים, לתינוק ולהורים. בכל מקרה חשוב לזכור שהקצב הוא כאמור אינדיבידואלי, ואין סיבה להילחץ (ותמיד אפשר להתייעץ עם רופא שיניים).

רפואת שיניים לתינוקות – להקדים תרופה לכאב

המטרה העיקרית של רפואת שיניים בגיל הרך היא ליצור הרגלים דנטליים נכונים ולשמור על הפה הקטן והמתוק במצב תקין, כך שהפעוט לא יזדקק לטיפולי שיניים מכאיבים (גם פיננסית…)

את ההיכרות הראשונה עם רופא שיניים רצוי כאמור לבצע לקראת גיל שנה, אולם באופן טבעי תינוקות המקדימים להצמיח שיניים מוזמנים להגיע למרפאת השיניים עוד קודם לכן. רופא שיניים לתינוקות ידריך את ההורים כיצד למנוע עששת (אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם, גם בקרב בני הגיל הרך) ויקנה לתינוק דרך ההורים, כמובן, הרגלים דנטליים נכונים ובריאים.

במקרה של חבלה בשיניים או באזור הפה באופן כללי, מומלץ מאוד להגיע עם התינוק למרפאת שיניים – על מנת שרופא מומחה יוכל לאבחן את מצב השיניים והפה. במקרים מסוימים חבלה בשן חלב עלולה לגרום לצמיחה לא תקינה גם של השיניים הקבועות בגיל מאוחר יותר ולחייב את הילד בטיפולי שיניים מסובכים במיוחד – טיפול פשוט בגיל צעיר ימנע מצוקות ועוגמת נפש ניכרת בעתיד.

יתרון נוסף של ביקורים סדירים במרפאת שיניים החל מגיל צעיר במיוחד הוא יצירת ההרגל אצל הפעוט. מי שמורגל כבר מינקותו להגיע למרפאת שיניים כעניין שבשגרה, ולאו דווקא כתוצאה ממצוקה, ייהנה גם בבגרותו מהאפשרויות שמציעה רפואת שיניים ולא יקשר אותה אוטומטית עם כאבים עזים וטיפולים בלתי נעימים (מה גם שחלק ניכר ממרפאות השיניים המיועדות לתינוקות ולילדים מתאפיינות בססגוניות עולצת והפתעות משמחות).

לייעוץ של רופא שיניים מקצועי בקרו באתר: http://www.shavit105.co.il

איך לצחצח נכון את שיני התינוק?

אחת המטרות העיקריות של רפואת שיניים בימינו היא להנחיל הרגלי צחצוח נכונים, כאלה שימנעו את התפשטותה של העששת הרסנית. על מנת לעשות זאת, חשוב מאוד להתחיל בצחצוח כהלכתו כבר מהשן הראשונה – ואכן בדרך כלל הביקור הראשון אצל רופא שיניים יוקדש להדרכה מקיפה ויסודית אודות הצחצוח.

במיוחד ידגיש הרופא את חשיבות צחצוח שיני החלב: הורים רבים טועים לחשוב כי ממילא שיניים אלה נושרות בסופו של דבר כך שאין טעם להשקיע בהן יותר מדי אנרגיות ותשומת לב (במיוחד כשגידול תינוקות דורש משאבים רבים מאוד, ובסוף היום הורים רבים רק רוצים לראות את הפעוט במיטה, ישן…)

אמנם שיני חלב אכן נושרות אולם עששת בגיל הרך לא תיעלם עם נשירת אותן שיני חלב, ובכל מקרה שיני חלב לא בריאות פוגמות גם בהתפתחותן של השיניים הקבועות, ובפרט עלולות לגרום לשיניים לא ישרות, שיניים צפופות מדי ולבעיות אחרות שיחייבו טיפולי שיניים יקרים בגיל מאוחר יותר – כך שההמלצה החד משמעית היא להקפיד על צחצוח גם אצל התינוקות, ולהשתדל להפוך את הפעולה למשחק מהנה עם ההורים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here