היתרונות בסדנת הורים

0
1888
היתרונות בסדנת הורים

איש מאתנו לא נולד הורה. נעשינו הורים עם בוא ילדנו הראשון לעולם. בשנים האחרונות דוברת המועדות לצורך להכשיר זוגות לקראת תפקידם כהורים. צורך זה גובר והופך להכרח – קל וחומר לאחר לידת הילד הראשון, אשר בואו לעולם מחולל שינוי בכל ההיבטים של החיים.

היתרונות בקיום סדנת הורים היא באפשרות שהיא מעניקה ובהזדמנות שהיא מזמנת להורים בכלל ולהורים צעירים וחסרי ניסיון בפרט להתוודע אל מכלול הסוגיות וההיבטים הכרוכים בהורות- אל ממשקיה השונים, אל התפקידים הכרוכים בה, אל האפשרויות הגדולות שהיא פותחת, אל השיקולים השונים שצריכים להישקל עם היהפכותם להורים ועוד.

הילדים גדלים אמנם בתא המשפחתי, הראשוני והבסיסי, אולם עלינו, כהורים, להכינם לקראת חיים במעגלי שייכות נוספים, רחבים יותר. כהורים עלינו לקיים קשרים עם מערכות שונות- עם בית התינוקות, עם מערכת החינוך בבתי הספר השונים, עם מערכת הבריאות ועוד. עלינו להידרש ברצינות ובאחריות העצומה המוטלת עלינו מעצם היותנו הורים לביטחונו, לבריאותו ולרווחתו- הגופנית והנפשית- של הילד שלנו. סדנת הורים עשויה לתרום תרומה חשובה ומכרעת להבנתנו את תפקידנו כהורים, בד בבד עם זכותנו לממש את הרצונות ולמצות את הפוטנציאל שלנו כבני אדם שזכאים למימוש צרכיהם ורצונותיהם.

סדנה להדרכת הורים המועברת על ידי אשת מקצוע מנוסה, מאומנת ומיומנת בהדרכת הורים, בייעוץ ובהכוונה, מאפשרת הורים לשאול את כל השאלות הלגיטימיות שלהם ולקבל עליהן מענה. עצם ההשתתפות בסדנה מעניקה למשתתפיה תמיכה ועידוד מעם תחושת ה"ביחד" שהם חווים. הסדנה מהווה גם ואולי בעיקר קבוצת תמיכה ולכן הערך המוסף הרגשי והחווייתי שלה הוא עצום.

כמו כל תהליך לימודי עמוק ומשמעותי, גם כאשר אנחנו לומדים להיות הורים אנחנו לומדים בתהליך של ניסוי וטעייה. תוך כדי תנועה. תוך קבלת משוב עצמי על היחס שלנו, על האופן שבו אנחנו מטפלים בילדינו. אנחנו לומדים מטעויות, מכישלונות, ותמיד זוכרים- האומנם? – כי אנחנו נדרשים ומצופים, מעצם היותנו הורים, לאפשר לילדים שלנו את כל הטוב והיפה שהחיים עשויים לזמן להם.

סדנת הורים היא תהליך מובנה, סדור ושיטתי, המפגיש את המשתתפים עם דילמות, בעיות, מצבים שונים (ועם אופני ראייה שונים שלהם) ומזמן להם הזדמנות מצוינת לשתף אחרים בתחושותיהם, לקבל משוב למעשים או לאמירות שלהם, לחוות את כוחה של ההימצאות ב"אותה סירה", לחוש עד כמה רחב הוא המכנה המשותף בין הורים, קל וחומר הורים לילד ראשון שעושים במקביל ל"צעדיו" (במירכאות ובלעדיהם) הראשונים של תינוקם בעולם את צעדיהם הראשונים במעמדם ובתפקידם כהורים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here