שחיינים מלידה

שחיינים מלידה

במשך תשעה חודשים הם שוחים להנאתם בבריכת מי השפיר שברחם אימם. מתרגלים תנועות שונות ונשימות (למרות שעדיין לא משתמשים בפעול בריאות) ויש המאמינים כי המים הם ממש טבע שני עבור העוללים הקטנטנים וכל שעלינו לעשות בתור הורים, הוא להמשיך את עקרון הרצף הזה על ידי חשיפה למים חמימים כבר מגיל צעיר. ויפה שעה אחת קודם.

לידות מים, שהחלו אי שם ברוסיה של שנות השישים (של המאה הקודמת) הפכו לנפוצות מאוד בשנים האחרונות ואף קיבלו סימוכין מדעיים כמועילים ליולדת וגם לילודים. לידת מים מאפשרת חופש תנועה ותנוחה ליולדת והקלה על כאבי הצירים, ומבחינת התינוק מדובר בלידה שנחשבת ל"אלימה" פחות, כיוון שמיד עם צאתו מהרחם, הוא נזרק למים חמימים שעוטפים אותו ברכות, רגע לפני שהוא מוצא עצמו עטוף בשמיכה בחיקה של האם.

יש לציין כי בלידת מים אין סיכוי שהתינוק יבלע מים, היות והוא מחובר לחבל הטבור והריאות עדיין לא פעילות. אבל לידת מים היא רק השלב הראשון במפגש של התינוק עם המים שמחוץ לרחם. השלב השני מתרחש בבריכה מסוג אחר וכולל גם אקט של שחיה. הלא היא שחיית תינוקות.

המגמה של השנים האחרונות בבריכות המחוממות הוא שחיית תינוקות. תינוקות בגיל צעיר מאוד, נכנסים עם ההורים למים, מתגברים על הפחד הראשוני, לומדים בפעם הראשונה את מגע המים, את התנועה השונה שהם מאפשרים, והאמיצים שבחבורה אפילו מתנסים בצלילה חטופה לתרגול אינסטינקטים ראשוניים.

אז מה הופך את המים ליעילים כל כך לטיפול בקרב תינוקות וילדים? הסיבה הראשונה קשורה למרכיב ההתנגדות. דרגת הצמיגות של המים, השונה מזו של האוויר, מאפשרת עבודה טובה בפיתוח שרירים, סיבולת לב ריאה, קואורדינציה וכוח, כבר מגיל צעיר מאוד. מעבר לכך, מקובל לחשוב שיש למים יכולות טיפוליות מרגיעות ובשנים האחרונות עולה קרנה של ההידרותרפיה כטיפול מתאים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. הורים רבים מדווחים על הטיפול בבריכה כהצלחה אדירה, המחליפה לעיתים את הטיפול התרופתי.

מאיזה גיל מומלץ להתחיל?

על פניו אין גיל מוגדר וברור בו צריך להתחיל ללמוד שחיה, אך כמו מיומנויות רבות אחרות, גם שחיה היא מיומנות שככל שנרכוש אותה בשלב מוקדם יותר, נחסוך בעיות הסתגלות והלם בשלב מאוחר יותר. כך או כך – חשוב לשים לב לתגובה של הילד למים ולא לכפות עליו דבר. לעיתים ילדים בגיל צעיר מאוד מרגישים חוסר ביטחון גדול במים, לעומת המגע עם הקרקע המוצקה ובמקרה כזה אולי עדיף לוותר ולנסות בגיל מאוחר יותר. יתרה מכך, ישנם ילדים הרגישים לכלור ועל ההורים לשים לב שלא מתפתחת איזושהי תגובה אלרגית במגע עם המים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
איך להיות סבא וסבתא מפנקים במיוחד?
בפעם הראשונה בחייכם אתם עומדים להפוך להיות סבא וסבתא? חשוב...
ייעוץ להורים
ייעוץ להורים
הורות היא אחד התפקידים המורכבים ביותר הדורשים התחייבות ארוכת טווח...
התגברות על פחדים אצל ילדים בגיל ההתבגרות: חשיבות הטיפול הפסיכולוגי
פחדים וחרדות הם חלק טבעי מההתבגרות, אך עבור חלק מהמתבגרים,...
הטיפול הטבעי שעזר לתינוק לישון טוב בלילה
הורים שבנם סבל מחוסר שקט קיצוני ובכה הרבה הגיעו למרפאת...
החל מבצע חיסון קורונה לפעוטות במחוז חיפה וגליל מערבי בכללית
בהתאם להנחיות משרד הבריאות החל מבצע חיסון קורונה לפעוטות, מגיל...
טיפים להנקה מוצלחת
הרבה פעמים אומרים שהנקה זה "טבעי", יחד עם זאת שוכחים...
גומיית השיער "לייס אאוט" עם החומרים הטבעיים – המוצר היחיד בישראל שפותר את בעיית הכינים ונבדק במחקר קליני מבוקר
  גומיות השיער "לייס אאוט" - מוצר טבעי שהוכח מדעית במחקר...
מבצע קיץ: עד מעל ל-60% הנחה ב- NUBY
מותג התינוקות האמריקאי המוביל NUBY, המשווק במעל ל-150 מדינות בעולם...
תיקון וחידוש אמבטיות – כל האפשרויות פתוחות
תיקון וחידוש אמבטיות – כל האפשרויות פתוחות
באופן בלתי נמנע, כל אמבטיה ולו אף האיכותית ביותר, תצטרך...
על מה חשוב להקפיד כשקונים רהיטים במבצע?
אין כמעט קנייה שלא כרוכה בהתלבטות לא פשוטה: מצד אחד...
דילוג לתוכן