צעצועי התפתחות – כך תעשו את זה נכון

צעצועי התפתחות – כך תעשו את זה נכון
קרדיט PIXABAY

מהם צעצועי התפתחות ומשחקי התפתחות לילדים

בתחילה חשוב מאוד לדעת: משחקי התפתחות אלו הם משחק ילדים לכל דבר ועניין. מטרתם של המשחקים הוא לשפר מיומנויות שונות אצל הילדים, אך הם עושות את זה בצורה כיפית ומהנה, כך שהילדים מתייחסים אליהם כמו כל משחק אחר ואפילו לומדים להבין את הערך שיש במשחקים אלו.  צורות המשחק השונות שצעצועי התפתחות מציעים, מסייעים לילדיכם להתפתח במגוון גדול של תחומים ויתרמו משמעותית לגדילה ולהתבגרות שלהם. לדוגמא: התפתחות מוטוריקה גסה, התפתחות מוטוריקה עדינה והתפתחות לוגית, התפתחות קוגניטיבית, התפתחות חברתית ועוד.

אז אילו צעצועי התפתחות כדאי לרכוש? האם כל משחק התפתחות מפתח את כל התחומים יחדיו? לאיזה גילאים מתאים כל משחק התפתחות? האם צעצועים אינטראקטיביים מקדמים את הילדים?

ובכן, במאמר זה ריכזנו עבורכם את מה שצריך לדעת כאשר ניגשים לרכישה של משחקי התפתחות לילדים.

כאשר נדבר על התפתחות התינוק, צריך להבין כי זה מורכב מכמה מרכיבים שונים וגם כאלה המותאמים לגיל הילדים וליכולותיהם השונים. לכל ילד יש התקדמות ויכולת התפתחות שונה ולכן כל צעצוע או משחק התפתחות שנקנה צריך להיות תואם לילד הספציפי שאנו מדברים עליו. המודל המוכר שנקרא: שיטת 7 האלמנטים ההתפתחותיים הוא מודל אשר מחלק את התפתחות התינוק לשבעה מרכיבים שונים ובכך מאפשר להורים להבין את צרכיו של התינוק ואת מידת ההתעניינות שלו. כך יהיה קל מאוד להורים להתאים צעצוע ההתפתחות הנכון עבורו וגם למדוד את שלבי ההתפתחות השונים שהתינוק עובר.

להלן שלבי ההתפתחות השונים שעובר התינוק:

התפתחות של חמשת החושים: החושים המוכרים לנו שהם: שמיעה , ראיה, ריח, מישוש וחוש הטעם הם החושים אשר באמצעותם התינוק קולט את המידע שהוא מקבל מהסביבה ואיתם הוא בונה לעצמו את תפיסת המציאות המתאימה לו על פי יכולותיו. את החושים האלה חשוב לפתח ולחדד כמה שיותר, לכן אנו ממליצים על צעצועי התפתחות הכוללים הפעלה של כמה חושים יחד, כמו צליל, ריח ואולי גם טעם. לדוגמא: מטבח לילדים יכול להפעיל להם הרבה חושים וגם לגרום להם להרגיש מבוגרים ואחראיים.

התפתחות מוטוריקה גסה: סך כל האיברים שלנו מאפשרים לנו לשלוט בכל איבר בנפרד בגוף, אנו יכולים להזיז כל שריר שנרצה בנפרד ולפתח את השרירים שמופעלים הכי הרבה. לדוגמא: בשרירים שאחראים על היכולת שלנו להתהפך מהבטן אל הגב, לרוץ לשבת, לקפוץ, ללכת וכו\'. הילדים ייבנו את היכולות האלו מגיל מאוד צעיר ומה שהם ירכשו בתחילת דרכם ילווה אותם כל חייהם. אנו ממליצים לערב המון משחקי ספורט כמו: טרמפולינה לילדים, כדורגל, כדורסל, באולינג לילדים, משחקי בריכה, שחיה ועוד. משחקים אילו יקנו לתינוקכם את מבנה הגוף העתידי שלו ואת היכולות הפיזיות שיידרשו ממנו בבגרותו.

התפתחות מוטוריקה עדינה: כשאנו מדברים על מוטוריקה עדינה, לרוב אנו עוסקים במערכת ששולטת על השרירים המזעריים בגוף האדם, לדוגמא: שרירי הפה והלסת, שרירי העיניים, שרירי המפרקים, שרירי האצבעות שרירי הקרסוליים ועוד. שרירים אלו אחראיים על פעולות עדינו שנוכל לעשות כמו: לעבוד עם מברג, לתקן דברים קטנים ועדינים, ליצור ולצייר בצורה עדינה ומחושבת ועוד. משחקי התפתחות למוטוריקה עדינה יעזרו לילדיכם לפתח את היכולות האלה. אנו ממליצים על משחקים כמו: כלי עבודה לילדים, ציור, פיסול בקרמיקה, פלסטלינה לילדים ועוד.

התפתחות קוגניטיבית: זוהי התפתחות ברמה המנטלית והתקשורתית של הילד אשר גורמים לילדים להבין את העולם החברתי שלהם ומה קורה מחוץ לגופם הפרטי. דרך תהליכים אילו הילדים מבינים את העולם החיצוני, זה שאינו שייך להם. הם יפרשו את המידע שנקלט מהסביבה על ידי חושים, מבינים יחסים של סיבה ותוצאה ומסיקים דרך כך מסקנות. משחקים מומלצים לפיתוח כישורים קוגניטיביים בילדים: משחקי קופסא, משחקי קלפים, משחקי ספורט ועוד משחקים אשר משלבים בתוכם מספר אנשים כמו משפחה וחברים.

התפתחות של אינטליגנציה רגשית: התפתחות זו  מכילה בתוכה את המיומנויות הרגשיות מהן מורכבת האישיות שלנו הן ברמה האישית שלי כלפי עצמי, והן ברמה החברתי של איך אני מבין את רגשות הסביבה ומייצר אמפתיה כלפיה. אינטליגנציה רגשית לרוב תשפיע גם על האיי.קיו של ילדיכם בעתיד ועל יכולת הלמידה שלו את הסביבה. משחקים מומלצים להתפתחות רגשית: משחקי קופסא לילדים, כאלו שיש בהם שיחה, אמת או חובה (כך הילדים יכירו היטב את הצד השני ויוכלו לשאול שאלות אינטימיות שלרוב לא יוכלו לשאול מחוץ למשחק) ועוד.

התפתחות שפה ותקשורת בילדים: אלו מתחלקים גם לממד המילולי של יכולת הדיבור וגם לשפת הגוף ואיך שהילד יקלוט אותו ויפענח את המציאות דרכו. לדוגמא: כאשר ילד בוכה זהו סממן מאוד מובהק למשהו שלא נח לו וצריך לטפל בו מיד, או כאשר ילד צוחק אנו מבינים שטוב לו והוא ירצה עוד ממה שגרם לו לצחוק. משחקים המיועדים להתפתחות תקשורתית: משחקי קבוצה כמו כדורגל, שחיה, תחרויות שונות ועוד, או משחקים בהם ילדים צריכים לדבר בהם ולשתף את כולם במה הם מרגישים.

התפתחות דמיון ויצירתיות: אלה הם היכולות החשובות ביותר אצל ילדים שלרוב מסורסים בעידן המודרני מפאת ריבוי המידע שהם מקבלים וצריכים לעכל. הדמיון יעזור להם להיות יצירתיים ולצאת מצרות בצורה ייחודית להם. כאשר מדברים על יצירתיות אנו מתכוונים שניתן  להפוך את הדמיון למציאות אמתית שבה הילד חי ושורד בעולם מלא בהפתעות. כך הוא יוכל לתמרן בין בעיות, לאלתר, למצוא פתרונות ייחודיים לבעיות שצצות, ליצור אמנות מקורית, ליזום עסקים מעניינים ועוד. משחקי פיתוח דמיון שאנו ממליצים: לוח ציור לילדים, משחקי יצירה לילדים, בובות לילדים ועוד.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מותג התינוקות והילדים קרטרס משיק: קולקציית סתיו חורף 2023-24
מותג התינוקות והילדים קרטרס משיק את קולקציית סתיו חורף 2023-24...
הצהרת נגישות
מעודכן ליום 26/07/2023 אנחנו בלאוס מדיה מחויבים ופועלים למען קידום הנגישות...
סימנים לאוטיזם בגיל 5
הסימנים הראשונים להפרעות על הרצף האוטיסטי
המחקר בתחום הפרעות הרצף האוטיסטי מקיף ומעמיק מאי פעם. בעבר,...
צעצועי התפתחות - כך תעשו את זה נכון
מהם צעצועי התפתחות ומשחקי התפתחות לילדים בתחילה חשוב מאוד לדעת: משחקי...
עיכוב התפתחותי: איך יודעים האם ומתי לבצע אבחון פסיכולוגי התפתחותי?
כולנו מכירים ילדים שמתחילים ללכת או לדבר בגיל מאוד מוקדם...
אתר האון ליין והלייף סטייל CoverMe משיקקטגוריות תינוקות במסגרת זו ישווק  מארזי מתנה ליולדות 
אתר האון ליין והלייף סטייל CoverMe (קאבר מי) משיק מחלקת...
נושך מי שנושך ראשון!
מותג התינוקות האמריקאי המוביל NUBY, המשווק במעל ל-150 מדינות בעולם,...
פתרונות אחסון לחדרי ילדים | אחסון עם פוף הכולל אפשרות הזמנת פריט בודד
כל מי שיש לו ילדים יודע, שבמהלך השנים, מגיל אפס...
רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי: הסיכונים ואיך לפנות לסיוע וייעוץ משפטי
רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי או אבחון שגוי, עלולה לגרום...
על מה חשוב להקפיד כשקונים רהיטים במבצע?
אין כמעט קנייה שלא כרוכה בהתלבטות לא פשוטה: מצד אחד...
דילוג לתוכן